Ett nytt mötesår kräver sin planering. Hos oss på Skogshem & Wijk får ni lokalerna, rådgivningen och upplevelsen som skapar struktur, fokus och engagemang genom hela mötesdagen. Här finns plats för allt från dagkonferenser och styrelsemöten till stora årsmöten med många deltagare.
Vi erbjuder rymliga möteslokaler anpassade för större grupper, med genomtänkt teknik, smidig logistik och flöden som gör det enkelt att genomföra möten som fungerar i praktiken. Våra mötesexperter finns med som stöd hela vägen och hjälper er med agenda, möblering, pauser och deltagarnas upplevelse.
För er som planerar dagkonferens finns flexibla upplägg där ni får tillgång till möteslokal, fika, lunch och våra uppskattade mervärden.
👉 Läs mer om dagkonferenser hos oss
Skogshem & Wijk är även statligt anslutna via ramavtal, vilket gör bokningen trygg och smidig för myndigheter och offentliga verksamheter.
🍽️ Maten är en självklar del av mötesupplevelsen. Våra kockar lagar vällagade och energigivande måltider som hjälper deltagarna att hålla fokus hela dagen. I vårt café finns kaffe, te, frukt, småkakor och nötter tillgängligt under hela vistelsen.
Vill ni säkra datum för årets möten? Hör av er så hjälper vi er att planera ett mötesår anpassat efter er verksamhet.
Erbjudandet gäller endast nybokningar i mån av plats
När ni vill samla teamet, landa riktningen och komma igång på riktigt
Efter sommaren finns ofta behovet av att samlas igen. Att stämma av, sätta gemensamma mål och skapa en tydlig riktning framåt. Hos oss på Skogshem & Wijk får ni en höststart som kombinerar fokus och arbetsro med energi, rörelse och upplevelser i skärgårdsmiljö.
Här är det lätt att gå från ledighet till koncentration. Naturen, ljuset och närheten till vattnet hjälper teamet att landa i samtalen och skapa utrymme för både struktur och nya perspektiv. En miljö som passar lika bra för strategidagar som för kickoff, säljkonferens eller teamdag.
Augusti till oktober är en av våra mest efterfrågade perioder, och många datum bokas tidigt. Att vara ute i god tid ger både fler valmöjligheter och större flexibilitet i upplägget.
Hösterbjudande augusti till oktober 2026
Just nu ingår:
🎯 Fri startavgift på en av våra populära teambuildingaktiviteter
• Checkpoint Challenge med fokus på strategi, tempo och laganda
• Teamwork där kommunikation och kreativitet står i centrum
• Lådbilsbygge och race som bjuder på fart, skratt och samarbete
🔥 25 procent rabatt på La Terrazza, vårt tält vid vattnet
Ett uppskattat val för grillmiddag, festkväll eller som er egen lokal för en kväll. Vill ni ta det ett steg till hjälper vi gärna till med välkomstdrink, DJ, underhållning eller liveband.
Därför väljer många Skogshem & Wijk
✔ Miljöer som skapar fokus och hjälper teamet att tänka klart och nytt
✔ Naturnära upplevelser som gör samtalen mer öppna och engagerade
✔ Gott om ytor, både inne och ute, för workshops, möten och aktiviteter
✔ Smidig logistik där vi tar ansvar för helheten
✔ En service som märks, vilket gör att 94 procent av våra gäster väljer att komma tillbaka
Mervärden som alltid ingår
✔ Varm utomhuspool, bastu och relax
✔ Cyklar, pingis, biljard, gym och löpspår
✔ Ekologiskt kaffe och te dygnet runt
✔ En miljö som skapar energi, närvaro och engagemang
Erbjudandet gäller vid genomförande augusti–oktober 2026, för minst 30 personer och nya bokningar. Kan ej kombineras med andra erbjudanden.
När det finns tid att samla tankarna och stärka gemenskapen
Vintern ger ofta ett lugnare tempo. Ett naturligt tillfälle att stanna upp, summera och blicka framåt tillsammans. På Skogshem & Wijk möts ni i en varm och ombonad miljö där fokus ligger på samtalen, gemenskapen och helhetsupplevelsen.
Här är det lätt att koppla bort vardagen, trots att ni bara är 17 minuter från Stureplan. Skärgårdens stillhet skapar rätt förutsättningar för reflektion, tydliga beslut och möten som verkligen landar.
Oavsett om ni vill avsluta året med konferens och gemensam middag, eller starta det nya året med en tydlig riktning och ny energi, hjälper vi er att skapa ett upplägg som passar just er grupp.
Vintererbjudande 2026/2027
Just nu ingår:
🏠 Gratis möteslokal dag 1
🥂 Ett glas champagne till middagen
🚐 Fri transport enkel resa
Ett upplägg som gör det enkelt att fokusera på innehållet och människorna, samtidigt som logistiken flyter smidigt.
Vill ni bryta av mötesdagen?
🔥 Ta en paus utomhus med vinterluft och rörelse. Vår tipspromenad i skärgårdsmiljö kombineras med utomhusfika framför elden, där ni samlas på renfällar och njuter av nybakta bullar och varm choklad. En kort stund som ger ny energi.
Julbord för företag
Under december erbjuder vi även julbord för företag som vill samla kollegorna kring en gemensam avslutning på året. Ett uppskattat inslag som enkelt kan kombineras med konferens, möte eller kvällsaktivitet.
Alltid hos oss:
✔ Flexibla lokaler för 2–550 personer
✔ Unika eventytor & kostnadsfria aktiviteter
✔ Omtänksam service i varje detalj
✔ 94 % av våra gäster väljer att komma tillbaka
Boka vinterkonferensen 2026/2027
Låt vintern bli varm, inspirerande och full av energi.
Erbjudandet gäller för genomförande november 2026-februari 2027, minst 30 personer och nya bokningar. Kan ej kombineras med andra erbjudanden.
Mer plats, mer inspiration, bättre pris
Under skollov och helger är tempot lugnare hos oss. Det innebär mer plats, större frihet och bättre priser. Med vår stora sjötomt, skärgårdsmiljö och många kostnadsfria aktiviteter får ni en generös och flexibel vistelse där upplägget kan anpassas helt efter era behov.
Perfekt för er som vill boka konferens i en avkopplande miljö och använda pengarna ni sparar till något extra. Kanske en aktivitet, underhållning eller ett längre kvällsupplägg.
Just nu ingår:
💰 50 procent rabatt på logi
🏢 50 procent rabatt på huvudlokal
Ni har fri tillgång till våra uppskattade mervärden som varm utomhuspool, bastu, gym, strand, bryggor och aktiviteter både inomhus och utomhus. Varför trängas när alla andra bokar samtidigt?
Kontakta oss så berättar vi mer om vilka möjligheter och datum som finns.
Erbjudandet gäller för minimum 30 personer och nya bokningar. Kan ej kombineras med andra erbjudanden.
Tid för rörelse, pauser och återhämtning
På Skogshem & Wijk handlar möten inte bara om det som sägs runt bordet, utan också om det som händer däremellan. Små pauser, rörelse och miljöombyte som gör att samtalen landar bättre och energin håller hela dagen.
Som gäst hos oss har ni alltid tillgång till mervärden som bidrar till både välbefinnande och produktivitet. Oavsett om ni vill ta en aktiv paus, varva ner efter mötesdagen eller skapa utrymme för spontana samtal finns möjligheterna alltid nära.
Hos oss ingår alltid:
✔ Uppvärmd utomhuspool som håller cirka 35 grader året om, perfekt för avkoppling efter möten
✔ Bastu, ångbastu och relax för återhämtning och lugn
✔ Tre fullt utrustade gym samt utegym för den som vill få upp pulsen
✔ Pingis, biljard, cyklar och gåstavar för rörelse i er egen takt
✔ Löpspår på tre och fem kilometer, bara några hundra meter från Lidingöloppsspåret
✔ Tipspromenader och naturnära pauser som bryter stillasittandet
✔ Kaffe och te i vårt café, tillgängligt under hela dagen
Allt detta ingår alltid för er som är gäster hos oss. Inga tillval, inga bokningar, bara möjligheter.
Det är ofta i de här stunderna mellan mötena som nya idéer föds, relationer stärks och energin fylls på. Små detaljer som tillsammans skapar det vi kallar Business Energy.